×

Czy Twoja firma jest na Facebooku? Nie! Przeczytaj ile tracisz.

„W chwili obecnej aby zwiększyć zyski swoje firmy, nie można pomijać tak ważnego miejsca do promocji jak Facbook. Dlaczego jest to tak ważne po 1 ze względu na zasięg , ponad 8 milinów zarejestrowanych użytkowników w Polsce, po 2  nieinwazyjność to użytkownicy sami decydują się na przyłączenie do danej usługi, marki czy firmy.”– mówi Marta Duczman z agencji marketingowej Blue Vision


IP:tourism (IP): 
Mówi Pani, że działania na Facebooku są ważne i mają duży zasięg, ale czy to dobre  miejsce do promocji obiektów noclegowych – hoteli, pensjonatów, kwater?

Marta Duczman (MD):
 Oczywiście, że tak. Nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, uogólnienie, że  branża turystyczna to jeden z najprzyjemniejszych i najbardziej przyjaznych dla użytkowników tematów do obecności na facebooku. Dlatego, że każdy gdzieś wyjeżdża na urlop czy weekend – w góry, nad morze czy na mazury. Są miejsca, które przywołują nasze wspomnienia czyli wzbudzają emocje. I to właśnie te EMOCJE ludzie wyrażają w mediach społecznościowych – piszą o tym co lubią, zamieszczają zdjęcia gdzie byli.

Nasza agencja opiekuje się profilami – Kocham Morze i Kocham Polskie Góry – fani tych fanpagy zamieszczają zdjęcia z miejsc w których byli, odpowiadają na pytania i polecają sobie miejsca które warto zobaczyć bądź gdzie nocować.

IP: Właśnie „gdzie nocować” to naszych czytelników interesuje najbardziej. Proszę powiedzieć co zrobić by profil był lubiany przez dużą liczbą użytkowników.

MD:
 To jedno z moich ulubionych pytań :) Na szkoleniach z zakresu social media, które prowadzi nasza agencja zawsze mówię tak: Jeśli zależy nam tylko na ładniej cyfrze np. „5,000 fanów” to możemy ich kupić na allegro za jakieś 300zł albo masowo rozdać gadżety jak swojego czasu Maxuel Hause. Natomiast jeśli myślimy o facebooku na poważnie i zależy nam na tym by faktycznie liczba fanów na facebooku przełożyła się na sprzedaż naszych usług czyli na wzrost rezerwacji noclegów, to droga jest troszkę dłuższa i zupełnie inna.

IP:Zatem którędy iść i jak to zrobić by profil na Facebooku zwiększył naszą liczbę rezerwacji?

MD:
 Rozczaruje wszystkich bo nie podam złotej recepty na sukces, natomiast wiem co zrobić i czego unikać by to osiągnąć. Na początku należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 1. Do kogo chcemy kierować ten profil czyli określić grupę docelową.
 2. O czym chcemy pisać! Nie możemy pisać tylko o tym, że nasz hotel jest super, a nasza kwatera jest 500 m od morza, bo to szybko stanie się nudne. Warto poruszać kwestie około produktowe tzn. co warto jeszcze zobaczyć w naszej miejscowość, co będzie się działo np. w majówkę albo zamieścić zabawnego demotywatora lub link do filmiku z Youtuba.
 3. Jak często chcemy zamieszczać treści.
  Wśród wielu osób które założyły fanpage na facebooku pokutuje takie przekonanie, że mam profil firmowy, pół roku temu zamieściłem ostatni wpis i nic się nie dzieje … Trzeba regularnie zamieszczać treści np. 1- 2 razy w tygodniu zupełnie wystarczy.
 4. Czy chcemy dać jakiś „bonus” dla naszych fanów?
  To dość ważne, każdy z nas lubi coś dostawać, lubi uczestniczyć w programach lojalnościowych – ile kart zbierających punkty lub kart uprawniających do zniżek ma Pan w portfelu? No właśnie! To nie musi być coś dużego, ani bardzo wartościowego np. Zostań naszym fanem a przy rezerwacji na 7 dni – 8 dzień dostaniesz gratis! lub Zostań naszym fanem a śniadanie otrzymasz gratis. To naprawdę się sprawdza.
 5. Warto też zarezerwować unikalną nazwę dla swojego profilu czyli np. zamiast facebook.com/pages/Pensjonat#@!Slenczko/074527921092
  powinno być
  facebook.com/PensjontaSloneczko
 6. I na koniec dwie najważniejsze rzeczy – opracowanie graficzne profilu dostosowane do rozmiarów facebooka oraz sposób pozyskania fanów.


IP: Mówiła Pani o tym, że można ich kupić ale jak pozyskać tych wartościowych fanów – są jakieś sprawdzone metody?

MD:
 Jest, kilka działań, które są sprawdzone i skuteczne, przede wszystkim informowanie o swoje obecności na facebooku w dotychczasowych kanałach promocji czyli wariant za 0zł– strona www, wizytówka, ulotka, informacja w recepcji itd. To pozwala nam przede wszystkim na zebranie w jednym miejscu wszystkich osób które już korzystały z naszych usług i mogą poleca

i opiniować nasze miejsce.

Jest też wariant za np. 50-100zł tzn. wykorzystanie reklam na facebooku, które pozwala nam dotrzeć do osób, które jeszcze u nas nie były ale są naszymi potencjalnymi klientami. Tu model rozliczenia jest CPC czyli za kliknięcie, stawki są na poziomie 0,10-0,60groszy.
IP: Mamy profil, mamy fanów co jeszcze można zrobić na facebooku po za zamieszczaniem postów i zdjęć.

MD:
 Wachlarz możliwości jest szeroki i mogłabym je wymieniać bez końca. Skupiając się na tych najbardziej popularnych i lubianych to są to aplikacje/zakładki dopinane do profilu. Jest wielu dostawców oferujących je wersji podstawowej za darmo. I tak na przykład może to być:

 1. Prezentacja produktu czyli np. pokoju ze zdjęciem, opisem , ceną i linkiem do strony. Jest to super rozwiązanie do zwiększenia oglądalności naszej strony.
 2. Ranking Fanów, który można połączyć z konkursem np., wybieramy najbardziej aktywnego fana. Co nam to daje po 1 ludzie chętniej dołączają do naszego profilu i aktywnie uczestniczą w jego tworzeniu.
 3. Mapa dojazdu – to dość ważne w tej branży. Jeśli ktoś już zobaczy nasze miejsce to dobrze, żeby wiedział jak do nas trafić.
 4. Formularz kontaktowy przez który można dokonać rezerwacji, nie opuszczając profilu.

To tylko kilka z wybranych opcji które można zaimplementować do profilu. Są także rozwiązania płatne np. aplikacje konkursowe (koszt ok. 200zł) gdzie użytkownicy mogą zamieszczać zdjęcia z wakacji.


IP: Prezentuje się to bardzo obiecująco, ale nie każdy ma czas by się tym zajmować szczególnie w sezonie co wtedy. Czy wasza agencja zajmuje się takimi działania jeśli tak to ile to kosztuje?

MD:
 Brak czasu to, bolączka wszystkich prowadzących biznes, dlatego agencje takie jak nasza faktycznie przychodzą z pomocną dłonią. Na rynku jest wiele oferty od tych za 2000zł do  tych po 450zł. Jeśli chodzi o koszt prowadzenie – opieki nad takim profilem przez naszą agencję to jest to koszt ok. 650zł miesięcznie. Wówczas po naszej stronie leży grafika, zamieszczanie treści, organizacja konkursowe a także implementowanie zakładek o których wspominałam przed chwilą i oczywiście budowanie grupy fanów.

IP: Czy jest coś co jeszcze Pani chciałaby powiedzieć naszym czytelnikom?

MD:
 Temat możliwości jakie daje nam Facebook jest olbrzymi i w tym, krótkim wywiadzie nie powiedziałam wszystkiego i wiem, że może być wiele pytań które się pojawią po przeczytaniu tego dlatego zachęcamy do ich zadawania – facebook@bluevision.pl

A takie przesłanie na koniec dla wszystkich to by się nie bali korzystania z takiego medium jak facebook do promocji swojego obiektu, bo mogą tylko dzięki temu zyskać. Tak jak każda miejscowość turystyczna ma swoich zwolenników także każdy obiekt ich ma i warto do nich dotrzeć a dzięki nim dotrzeć do ich znajomych.

Łukasz Grzejszczak