+48 601 83 00 00
Top

Wizerunek w internecie

Social marketing w turystyce

Branża turystyczna intensywnie wykorzystuje Social Marketing do budowania wizerunku oraz realizowania działań promocyjnych.

Wiele osób słysząc hasło Social Marketing zastanawia się jakie konkretne działania kryją się za tym sformułowaniem i czy faktycznie warto zaprzątać sobie tym głowę. Żeby nie zabierać waszego cennego czasu przedstawię w formie punktów jakie działania wpisują się w Social Marketing i dlaczego o nich jest ostatnio coraz głośniej.
Publicity w sieci

NAJPOPULARNIEJSZE SERWISY DO SOCIAL MARKETINGU:

– FaceBook
– YouTube
– Instagram

DZIAŁANIA W SERWISACH TYPU FACEBOOK:

– Prowadzenie własnego profilu
– Prezentacja oferty, zdjęcia, filmy, tekst (realizacja konkursów, promocji)
– pozyskanie listy potencjalnych klientów do których można wysyłać informacje: oferty, konkursy

KORZYŚCI Z SOCIAL MARKETING:

– jest całkowicie darmowy
– pozyskujesz potencjalnych klientów
– nowoczesna platforma, serwisy typu Facebook, Nasza Klasa rozwijają się bardzo dynamicznie

Dlaczego korzyści z prowadzenia fan page`a na Facebooku jednych cieszą, a innych frustrują? Wszystko zależy od wyczucia i wiedzy jaką dysponujemy na temat Internetu i marketingu. Nawet najlepsze narzędzie do marketingu jakim jest Facebook w rękach osoby nie mającej wiele wspólnego z Internetem nie stworzy super social marketingu.

Jeżeli nie wiesz za dużo na temat Internetu, to poznawanie go przez Social Marketing może okazać się świetną przygodą, która w perspektywie czasu może zapewnić stałych klientów i łatwy dostęp do waszej oferty.

Co wpływa na pozytywny wizerunek obiektu turystycznego?

Zdjęcia obiektu

Większość internautów (turystów) poszukuje ładnie wyglądających obiektów. Dodaj w swojej internetowej prezentacji kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt zdjęć, które będą prezentować widok obiektu z zewnątrz, ogród, miejsce do grillowania, parking, basen oraz wszystkie dodatkowe atrakcje, które są dostępne na zewnątrz twojego obiektu. Fotografie wnętrza powinny przedstawiać pokoje wszystkich standardów i powinny być wykonane szerokokątnym aparatem (obiektywem) tak by prezentowało jak największą część pokoju.

Na zdjęciach trzeba przedstawić wszystkie dostępne dla turysty miejsca (miejsce zabaw dla dzieci, bilard, restauracje/stołówkę/kuchnię, równie ważnym elementem są łazienki, sauny i ewentualne pomieszczenia SPA. Pamiętaj ładne jasne i kolorowe zdjęcia to 70 % sukcesu. Zwykłe zdjęcia z komórki bądź amatorskiego aparatu to za mało. Warto skorzystać z usług profesjonalisty, który wykona dużą liczbę profesjonalnych zdjęć.

Opis obiektu

Warto poświęcić więcej czasu na przemyślany opis. Staraj się unikać stosowania nadmiernie przymiotników (wspaniały, piękny, cudowny) – od tego są zdjęcia, żeby klient sam to zobaczył. Staraj się Boldować (pogrubiać) najważniejsze sformułowania w tekście, tak by nawet najbardziej leniwy turysta czytając same pogrubione frazy dowiedział się tego co najważniejsze w twojej ofercie.

Fora internetowe, Serwisy społecznościowe, Elektroniczna Księga Gości

Obserwuj co dzieje się w najpopularniejszych miejscach w internecie poświęconych turystyce i zawieraniu nowych znajomości. Kieruj swoich zadowolonych gości do Elektronicznej Księgi Gości, możesz ją potem wykorzystać jako argument (100 pozytywnych opinii wygra z jedną anonimową negatywną opinią)

Załóż konta dla swojego obiektu turystycznego na: FaceBook

Stwórz tzw. fan page, informuj swoich turystów o wszystkich aktualnych ofertach, promocjach. Dodaj do profilu zdjęcia swojego obiektu i okolicy, twórz konkursy dla swoich fanów. Kilka drobnych gadżetów (widokówki, kubki, breloczki) z nadrukiem twojego adresu strony mogą okazać się idealną nagrodą pocieszenia, wygranemu można zaproponować kilku dniowy pobyt w obiekcie. Jeżeli nie masz czasu na prowadzenie profilu zleć takie działania profesjonalistom, którzy zadbają o twoją reklamę w serwisach społecznościowych.

Filmy relamowe

Oprócz zdjęć coraz większą uwagę przyciągają filmy reklamowe obiektów załóż swój kanał video na www.youtube.com i dodawaj filmiki z imprez, wypowiedzi zadowolonych turystów, pokaż lokalizację swojego obiektu w mieście. Takie filmy nie są jeszcze popularne – warto być jednym z pierwszych obiektów, które wybrała taką formę promocji w Internecie.

Pamiętaj aby wszystkie profile, filmy, opisy tytułować najważniejszymi dla Twojego wizerunku hasłami (np. nazwa obiektu, miejscowość, oferta, nocleg, pobyt wakacyjny)

Czym są dane osobowe?

Sprawdź czym są dane osobowe w popularnej encyklopedii internetowej – Dane osobowe.

Co zrobić gdy ktoś podał na forum twoje dane osobowe?

Zgłoś ten problem administratorowi forum on będzie wiedział co z tym zrobić.

My jako właściciele forum.emorze.pl również otrzymujemy informacje o wpisach, które zawierają dane osobowe.

Jak radzić sobie z negatywnymi opiniami w Internecie?

Wielu właścicieli obiektów turystyczno-noclegowych zadaje sobie pytanie – „Co zrobić gdy mój obiekt otrzyma negatywne opinie w Internecie?”

Można się zdenerwować, załamać, zignorować i nic nie zrobić (tak robi 95% właścicieli obiektów w Polsce).

Wiemy, bo zarządzamy ponad 30 portalami, na których Turyści zostawiają opinie.

Polecamy ODPISAĆ na post [wypowiedź] negatywną. Najlepiej opisać całą sytuację, jeśli wina leży po stronie osób – włascicieli czy pracowników obiektu, dobrze jest się przyznać do błędu. To bardzo podnosi wiarygodność obiektu!

Kolejnym ważnym elementem są rekomendacje od zadowolonych klientów. Czy pamiętacie księgi gości (tradycyjne papierowe, ładnie oprawione).

Czy wiecie, że wiele obiektów (kwatery, pensjonaty, hotele, apartamenty) takie księgi gości wciąż stosuje?

Sam widziałem takich ksiąg kilkanaście. Są tam w zdecydowanej większości wpisy zadowolonych gości. (” To był wspaniały urlop, przemili właściciele. Do zobaczenia za rok. Pan Jurek Mazurek z rodziną”).

Internet to obecnie główne źródło pozyskiwania turystów. A serwisy internetowe to duże opiniotwórcze księgi gości. Warto zasugerować turystom, aby swoje opinie wyrazili na portalach, które dziennie ogląda wielu Waszych potencjalnych klientów.

Czy wprowadzać regulamin obiektu?

Regulamin ułatwia prowadzenie obiektu noclegowego i reguluje najbardziej sporne kwestie, które pojawiają się między turystami a obiektem noclegowym, dlatego warto w prezentacji umieścić swój regulamin.

Zobacz jak dodać regulamin w prezentacjach IP:tourism